Şerefsizlik yapmayın! - Ercan Buber

Şerefsizlik yapmayın!


Benim bildiğim devlet terbiyesinde bir devlet memurunun bırakın makamında siyaset yapmasını, konuşması yada tarafını belli etmesi bile büyük bir ayıptı.

Bana göre hala büyük bir ayıptır!

Sivil hayatında tatbiki her kesin, hepimizin gönlünde bir aslan yatar. Bunun kadar olağan bir şey zaten yoktur.

Gayet anlaşılırdır.

Kaldı ki, benim gençliğimde devlet memurları, kurum amirleri, stk başkanları, dernek yöneticileri bile bulundukları makama ve yönettikleri, yada üyelerine duydukları saygıdan ötürü siyaset yapmaktan ar ederdi.

Ne oldu da her şey değişti ?

O zaman kurumların isimlerinin önüne Türkiye Cumhuriyeti ibaresi yerine uygun gördükleri partinin adını koysunlar, oraya da o partiye mensup olanlar gitsinler. Kurumlar sadece o kişilere hizmet etsinler.

Allah aşkına aklınız mantığınız alıyor mu?

Bir kaç gündür kulağıma gelen söylentiler yenilir yutulur cinsten değil. Şimdilik sadece duyum olduğu için üstünkörü geçiyorum. Devlet Dairesinde bir yönetici yada idareci kendisine makamından ötürü gösterilen ilgiye karşı sizinle görünürsem sorun yok ama sizinle görünürsem sorun olur diye düşünüp memleketimde ilçeye gönül vermiş, emek vermiş, memleket sevdalısı belediye başkan adaylarına saygısızlık yapılıyorsa bende bu memleketin en çok takip edilen gazetesi olarak gereğini yaparım!

İnsanlar memleketleri daha iyi daha güzel yönetilsin diye birbirinden değerli kişiler ile ekip kuracaklar, zaman harcıyacaklar, para harcıyacaklar sonra siz o memleket sevdalısı insanlara ayrımcılık yapacaksınız.

Biri geldiğinde bütün herkesi seferber edip onlarca fotoğraf çekip paylaşacaksınız, biri geldiği zaman odanızdan çıkmayıp müsait değil dedirteceksiniz!

Ben bu memlekette kimin eşi nereden maaş alıyor, kimin kuzeni belediyede hangi makamda, kimin kardeşi, oğlu nerelerde çalışıyor en iyi bilen kişilerden biriyim.

Fakat, hiç bir zaman bunu kimsenin gözüne sokmayışımın tek nedeni, kimsenin ekmeği ile oynanmaz kutsalımdan ötürü. Ama siz bulunduğunuz makamı siyaseten kullanıyorsanız, bende gazeteciliğimi kullanırım. 

Sonuç olarak, devlet memurlarının siyasetten uzak durması gerekliliği büyük bir önem arz etmektedir. Aynı şekilde özel sektör haricinde ki, bütün mevki ve makamlar içinde bu sözlerim geçerlidir. Bu durum, hem devletin tarafsızlığını korurken hem de toplumda güven ve adalet duygusunun sürdürülmesine katkı sağlar.

Adaletin olmadığı yerde...

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 1

  • Mustafa çelik | 22 Şubat 2024 09:02

    Susan madem alçak susmayacak ozaman. Hani yazılarınızda ve yönlendirmelerinizDe her fırsatta diyorsunuzya laik ve özgür bir ülke Türkiye Cumhuriyeti. Devlet memuru diye yaşadığı şehri yönetecek çocuklarına yaşadığı şehrin yarınlarını hazırlayacak kişiyi seçme konuşma araştırma hakkı yok yani devlet memurunun öylemi. Onlar oy atmıyor demi hani nerede kaldılaiklik hani özgürlük. Şimdi bu yazdığınıza göre memurlar için özgürlük yok öylemi. Dün din devlet işleri deniyordu bugünde siyaset memur işleri deniyor öylemi şimdi bir de susan alçaktır öylemi memurların özGürlükleri düşünce özGürlükleri konuşma özGürlükleri kısıtlanıcak ve bu ar olacak ve gene susmak alçaklık olacak öylemi yavaş hemde çok yavaş. E millet vekillerine memur cumhurbaşkanında bir memur onlarda siyaset yapmasın. Başımızda dönse aman doktor ama memurun siyaset yapma saçımı çektiler polis abi ama siyaset yapma öylemi.

YAZARIN SON 5 YAZISI