Altınova’da tersane işçileri: Önlem alınmıyor. Endişe içindeyiz.

Altınova’da tersane işçileri: Önlem alınmıyor. Endişe içindeyiz.

Yalova’da tersane çalışanı olduğu iddia edilen bir kişi ateşi 40 dereceye çıkınca bir başka işçi tarafından Corona virüsü şüphesiyle İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi’ne getirildi.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!

WhatsApp ihbar hattına gönderilen görüntülerde Altınova tersanesinde tehlikenin nedenli büyük olduğuna dikkat çekildi.

Corana virüsüne karşı tersanelerde hiçbir önlem alınmadığına dikkat çeken işçiler, endişe içinde olduklarını ifade etti.,

 

3 BİN 700 KİŞİ ÇALIŞIYOR

Tersane çalışanı bir işçi yaşananları şöyle ifade etti:

  • Sadece çalışmakta olduğumuz tersanemizde 3700 kişi bulunmakta.
  • Servis ve yemekhanede işverenimizin ihmali dahilinde olmasa da corona virüsünün görülebileceği ihtimaline karşı çok ciddi endişe taşımaktayız.
  • * Tersanemize İzmit, İstanbul ve Yalova’nın yanı sıra Bursa ve Orhangazi dahil bir çok yerden işçi arkadaşlarımız gelmekte. * Olası bir salgın durumunda hastalık çok çeşitli illere kolayca aktarılabilir durumda.
  • Yani basımızdaki 15 bin kişilik tersanelerde de durum farklı değil.
  • * İşsiz kalma korkusuyla işimize korku içinde gidip gelmekteyiz. Devlet büyüklerimiz den ricamız ücretsiz de olsa bizlere izin hakkı vermeleridir” ifadeleri kullandı.
    BAŞKA BİR İŞÇİ İSE İSYAN ETTİ

Altınova’da çekilen bir video sosyal medyada gündem oldu. Yüksek ateş nedeniyle tersane işçisini Yalova Devlet Hastanesi’ne götüren bir başka işçi, “Yalova Devlet Hastanesi Acil bölümüne gittiğimizde arkadaşımızı normal hastaların arasına aldılar.

Ateşini ölçtüler, ilaç yazdılar başka hiçbir işlem yapmadılar. Soğuk algınlığı deyip gönderdiler” dedi.

 

TEKRAR İŞ SAĞLIĞI MERKEZİNE GELDİLER

Hasta arkadaşını tekrar İş Sağlığı ve Güvenliği Merkezi’ne getiren işçi, kendilerine ‘Biz birşey yapamayız alın götürün’ denildiğini ifade etti.

5 BİN ÇALIŞANIN ARASINA DÖNECEK

Hasta arkadaşının yaklaşık 5 bin kişilik tersanede çalıştığını ifade eden işçi, “Bu arkadaş tersanede çalışıyor. Tersaneye gelen gemiler yurt dışından geliyor. Bu arkadaşta corona virüsü varsa tersanedeki 5 bin kişiye de bulaştı.

Bize de bulaştı. Buradaki iş sağlığı merkezinde bulunanlara da bulaştı” ifadelerini kullandı.