Görülen lüzum üzerine yazıldı! - Vedat Yılmaz

Görülen lüzum üzerine yazıldı!


Sıkça parti, üslup ve görüş değiştirenler "fır döndüler", hatta "bukalemun insanlar" olarak da değerlendirilir. Giderek sayıları çoğalan her araziye uyan "evet efendimci", "nabza göre şerbet veren" kimliksizlik sergileyenler itibar görüyor. Bu tipler her zaman her şart ve konumda mutlaka önemli makamlar elde tutarlar. Ne yazık ki, bu tipler siyasete yön verir ve her parti döneminde işlerini tıkır tıkır işletirler. Bunlar, bir kez daha yazalım ki, bugün şunun, yarın bunun adamı olanlardır.

Bunlar hep (U) dönüşünü yeğleyenler, dönekler, liboşlar, sahtekar ve satılmışlardır, karaktersizlerdir...

Nedense siyaset kurumu bir türlü bu bukalemun tiplerden bir türlü kurtulamaz. Bir bakarsınız genel başkanın hemen yanı başında biterler. Bir bakarsınız kaldırdığınız her taşın altından bu tipler çıkar. Sağda solda, ortada, merkezde hep bu tipler. Milliyetçi olurlar, muhafazakar olurlar, sosyal demokrat olurlar, hatta liboş olurlar ama o koltuktan kalkmazlar. Kalktıkları takdirde hemen karşı görüşün koltuğuna oturmaya talip olurlar.

Anadolu'da bu tiplere "erkek fahişe" de derler. Bunların felsefesi "dün dündür, bugün bugündür" diye özetlenebilir. Nereden çıktı bu dönme siyasetçiler, şimdi derseniz efendim, çok kolay etrafınıza bir bakın, bu tiplerle dolu. Ha, bunlar toplum önünde kelli felli adam gibi görünürler. Ama boşturlar, kofturlar, bir liraya adam satarlar. Türk Dil Kurumu "döneklik" kavramını aşağıdaki şekilde tanımlar: "İnanç ve düşüncesini sık sık değiştiren, sözüne güvenilmeyen, kaypak insanlara verilen isim." Her alanda bu tipleri görmek mümkündür aslında.

Fakat bu tiplerin en gözdesi siyaset kurumu olmaktadır. Siyasetle beraber bu döneklerin ilgi merkezi her yerde parti değiştiren dönekler olarak görmekteyiz. Devir değişirse, onlar herkesten önce değişmiş olacak hızlarına yetişilmeyecek, yine onların boruları ötecektir. Her devrin adamı olmak, her geleni padişahım çok yaşa diyerek el etek öpmek, bu dönekliğin temel taşıdır. Ülkemizin içinde bulunduğu durum bu tipleri hiç ilgilendirmez. Onlar için geçerli tek akçe kendi maddi menfaatleridir.

Dün FETÖ için ağıt yakan bu model dönmeler, bugün FETÖ'ye en galiz küfürleri saymakta bir beis görmezler. Dün hakaret ettikleri siyasi partiye ve onun genel başkanına yalakalık etmekten çekinmezler. Bu dönme tiplerden siyaset arenası temizlenmediği sürece toplum olarak ne demokrasiye geçebiliriz ne de tam hürriyetçi bir anlayışa sahip olabiliriz.

Bir an önce sivil demokrasinin gerçekleşmesi, bu dönme dönek tiplerin ortadan kaybolması ile mümkündür. Bu döneklerden itibar etmeyiniz.

Bu dönekler, COVID virüsünden daha tehlikelidir.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
02Nis
17Şub
19Haz

İNGİLİZ KÖPEKLERİ

06Haz

Adam olmak!

05Haz

BİR KARAMÜRSEL HİKAYESİ....