Bari köyümüzü rahat bırakın! - Burhan YILMAZ

Bari köyümüzü rahat bırakın!


OSMANİYE KÖYÜ PİKNİK ALANI

Karamürsel Osmaniye köyü Artvin-Arhavi’den göç eden Lazlar tarafından 150 yıl önce kuruldu. Köyün en önemli yeri olan Sunni Baba piknik alanında köy halkının gelenek, görenek ve kültürleri yaşatıldı.

 

Bilhassa dini bayramlarda, düğünlerde horon-salıncak ve çeşitli oyunları oynayarak bayramı kutladılar. Geleneklere göre yapılan Laz böreği, kada ve diğere yiyecekler beraber ortaklaşa yediler. Sünni babadan kalan ağaçlık arazileri hep bu amaçlarla kullandılar. Hiç kimse 150 yıl boyunca Sünni Baba arazisinde ev yapmadı, fasulye, mısır ekmedi.

Bu topraklar benim olsun diye sahiplenmedi. Çünkü bu toprakları kutsal saydı. Hatta kuruyan bir ağacın dalını evine götürüp yakacak olarak kullanmadı. Köy halkının bu düşüncesi hala devam etmektedir.

Osmaniye köyü son yıllarda (Sunni Baba türbesi, piknik alanı, memba suları, temiz havası, orman görüntüsü ve yürüyüş alanları ) ile ziyaretçilerin ilgi odağı olmuştur. Cumartesi Pazar günleri yer bulmada sıkıntı çekilmektedir.

Bu sebepten dolayı piknik alanın genişletilmesi zaruret haline gelmiştir. Bu ziyaretçi ilgisini gören köylüler ( hayvan-sebze-meyve) üretimlerine ağırlık vererek cumartesi Pazar günleri Pazar sergisi kurarak ürünlerini satmaya başlamışlardır.

Yani kendiliğinden organik Pazar alanı oluşmuştur. Bu gelişme üretim-ekonomi ve turizm demektir. Durum böyle iken Karamürsel belediyesi piknik alanı yanına at çiftliği kuracağım diyor. Daha evvel restoran yapacağını söylüyordu. Kısacası belediye bu arazilere gözünü dikmiş.

Kanuni boşluklardan faydalanarak 6-7 dönümlük bu 186 nolu parseli ihaleye çıkarıp at çiftliği yapılmak üzere kiraya vermiş.

Köylü imza toplayarak karşı olduğunu ilgili makamlara bildirdi. At çiftliği: · Ağırların beton görüntüleri · Ağır ve fışkı kokusu · At sineği kene gibi hayvanların üreme zemini Piknik alanına zarar verir. Ziyaretçiler rahatsız olur.

Temiz hava, ağaçlık ve yeşillik ortamı yok olur. Sayın başkanım köyü bu işe razı değil. Köylünün kutsal saydığı bu toprakları sahiplenmen ve rant alanına çevirmen ve bu ısrarını sürdürmenin anlamı yok. Siz devlet gücü ile istediğiniz yapabilirsiniz. Ancak ne yaparsanız yapın.

 

YÜ - RÜ - MEZ

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 6

 • Karamürsel koop | 16 Haziran 2021 22:11

  Yol kenarlari araç park yerimi oto tamircileri yol kenarinda bakım yapıyor .normal mi trafik battı çıktı bitmesine rağmen hala özellikle sabah 07.15 07.35 arası Yalova yönü çok yoğun go ışıklar kısa yanıyor battı ciktiya kadar kuyruk bazı şeyleri gör 17 senedir görmedin gerci

 • Gürkan Akan | 19 Mart 2021 19:12

  Kesjnlikle çok haklı, oranın gerilini bilen köye bırakmıştır inanıyorum ki köyümüz daha güzel şennelecektir

 • Köylü | 17 Şubat 2021 15:42

  Sapancada hem at çiftlikleri hem de piknik alanları iç içe, at çiftlikleri yoğun ziyaretçi alıyor. yoğun ziyaretçiler köylülerin kurduğu organik pazara da doğal müşteri oluşturacaktır . ben parsel işlerini bilmem ama şeffaf bir ihale olacaksa şayet çokta güzel olur.

 • Hafize ertan | 30 Ocak 2021 20:17

  Doğru doğru dos doğru

 • İbrahim kaya | 27 Ocak 2021 14:54

  Muhtar ve dermekle istişare yapıldımı

 • İbrahim kaya | 27 Ocak 2021 14:34

  Muhtar ve dernekle istişare yapılmışmı.?

YAZARIN SON 5 YAZISI
03Haz

Bari köyümüzü rahat bırakın!

18May

KUTSAL MEKANLARIMIZ

10May

Belediye Meclisi

25Nis

Koltuk Sevdası

18Nis

Atatürk ve ADD