İhsaniye Barajının açılışını Recep Tayyip Erdoğan yapacak

Karamürsel İhsaniye Barajı bugün gerçekleştirilecek resmi törenle saat 14.00'te açılacak. Barajın açılış törenine telekonferans yöntemiyle online olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Karamürsel Haber Gazetesi - Pelin Yıldız

Karamürsel İhsaniye Barajı bugün gerçekleştirilecek resmi törenle saat 14.00’te açılacak. Barajın açılış törenine telekonferans yöntemiyle online olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak.

Kocaeli’nin üçüncü barajı olan Karamürsel İhsaniye Barajı bugün gerçekleştirilecek resmi törenle saat 14.00’te açılacak. Barajın açılış törenine telekonferans yöntemiyle online olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Karamürsel ve Gölcük bölgelerindeki yerleşim alanlarının içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan 15 milyon metreküp doluluk kapasitesine sahip Karamürsel İhsaniye Barajı’nda su tutulmaya geçen yıl başlanmıştı.

Ağzına kadar su dolu olan barajın 17,5 kilometrelik şebeke hatlarının yapımının tamamlanması bekleniyor. İletim hattı kapsamında bulunan 2,5 kilometre uzunluğundaki tünel ihalesi yapıldı, çalışmalar başladı. Kalan 15 kilometrelik şebeke ihalesi de yeni yılda yapılacak.

Yuvacık ve Namazgah’tan sonra Kocaeli’nin 3. barajı olacak Karamürsel İhsaniye Barajı, DSİ tarafından yapıldı. 69 metre yüksekliğinde bulunan baraj geçen yıl tamamlandı ve su tutulmaya başlandı. Baraj ile yerleşim alanları arasındaki 17,5 kilometre uzunluğunda olacak iletim hatları ve arıtma tesisi yapılmadığı için İhsaniye Barajı, yaklaşık bir yıldır ağzına kadar dolu olarak bekliyordu. Artık devreye alınıyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN