Aktif Fay Haritası Güncellendi! İşte Deprem Riski En Yüksek yerler

Türkiye'de yapılan son jeolojik araştırmalara göre, toplam diri fayların sayısı 485'e ulaşıyor. Peki, Türkiye'nin riskli illeri hangileri? İşte detaylar...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Karamürsel Haber Gazetesi - Pelin Yıldız

Aktif Fay Haritası Güncellendi! İşte Deprem Riski En Yüksek yerler

Türkiye'deki deprem araştırmalarında, çeşitli kurumlar ve üniversiteler, jeolojik verileri temel alarak çalışmalarını sürdürüyor. Bu çalışmaların merkezinde, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün (MTA) yayınladığı güncel fay hattı haritaları bulunuyor. Araştırmacılar, bu haritaları kullanarak deprem risk analizleri yapıyor ve olası afetlere karşı önlemler geliştiriyor.

 

Doğu Anadolu Fay Hattı Nerede, Hangi İlleri Kapsıyor?

Türkiye'nin aktif tektonik yapısı, Kuzey Anadolu, Doğu Anadolu ve Batı Anadolu olmak üzere üç ana fay hattı üzerinde yer almasından kaynaklanmaktadır. Ölü Deniz Çatlağı'nın kuzeyindeki Maraş Üçlü Bitişmesi'nden doğan Doğu Anadolu Fayı, Karlıova Üçlü Bitişmesi'nde Kuzey Anadolu Fayı ile birleşerek kuzeydoğu istikametinde sona erer. Bu fay hattı, Hatay'dan başlayarak Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş, Adıyaman, Elazığ, Bingöl ve Muş illerini kapsar ve Erzincan'a ulaştığında Kuzey Anadolu Fay Hattı ile entegre olur.

 

Kuzey Anadolu Fay Hattı Üzerinde Bulunan İller

Türkiye Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) sağladığı verilere göre, ülkenin deprem riski taşıyan bölgelerindeki aktif fay hatlarının durumu alarm verici boyutlarda. Kuzey Anadolu Fay Hattı ve Ege Bölgesi Graben Sistemi'nde altışar, Doğu Anadolu Fay Hattı'nda ise dört şehir merkezini doğrudan etkileyen aktif faylar bulunuyor. Bunun yanı sıra, diğer fay hatları üzerinde yer alan 8 il dahil olmak üzere toplam 24 il, bu tehlike altında. Ayrıca, 80'in üzerinde ilçe de bu aktif fay hatlarının güzergahı üzerinde konumlanıyor. Türkiye'nin kuzeyinden başlayıp doğu-batı ekseninde Saros Körfezi'nden Aras Vadisi'ne kadar uzanan bu fay hattı, Gelibolu'dan başlayarak Marmara Denizi, İzmit Körfezi, Adapazarı, Düzce-Bolu, Gerede, Merzifon, Suluova, Erbaa-Niksar, Kelkit Vadisi üzerinden Erzincan, Erzurum, Varto ve Van'a kadar devam ediyor. Bu fay kuşağı içerisinde yer alan Çanakkale, Edremit, Bursa ve İznik gibi önemli yerleşim birimleri de deprem riski ile karşı karşıya.

Batı Anadolu Fay Hattı Üzerinde Yer Alan İller

Ege Bölgesi'nde yer alan ve Bakırçay, Gediz, Küçük Menderes ve Büyük Menderes çöküntü ovalarını takip eden aktif fay hatları, bölgedeki sismik aktivitenin ana kaynaklarından biri olarak biliniyor. Bu faylar, Ayvalık'tan başlayıp Dikili, İzmir, Aydın, Denizli, Isparta ve Akşehir'i kapsayan geniş bir deprem kuşağını oluşturuyor. Bunun yanı sıra, Burdur ve Acıgöl havzalarının çevresinde ve Sultan Dağları'nın kuzey yamaçlarında da fay hatlarının varlığı gözlemlenmektedir.

 

İstanbul ve Ankara’da Diri Fay Bulunmuyor

MTA diri fay hatları haritasına göre en uzun diri fay Kuzey Anadolu hattında bulunuyor. İstanbul ve Ankara’da diri fay bulunmazken yakınlarında bulunan diri fay hatları bu illerde de risk teşkil ediyor.

 

MTA Diri Fay Haritasına Göre Birinci Derece Riskli Bölgeler

Birinci derece deprem riski taşıyan iller arasında İzmir, Balıkesir, Manisa, Muğla, Aydın, Denizli, Isparta, Uşak, Bursa, Bilecik, Yalova, Sakarya, Düzce, Kocaeli, Kırşehir, Bolu, Karabük, Hatay, Bartın, Çankırı, Tokat, Amasya, Çanakkale, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Muş, Hakkari, Osmaniye, Kırıkkale ve Siirt bulunmaktadır.

Yenilenmiş Diri Fay Haritasına Göre İkinci Derece Riskli Bölgeler

İkinci derece deprem riski taşıyan iller ise Tekirdağ, İstanbul, Bitlis, Kahramanmaraş, Van, Adıyaman, Şırnak, Zonguldak, Afyon, Samsun, Antalya, Erzurum, Kars, Ardahan, Batman, Iğdır, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Eskişehir, Malatya, Kütahya, Çankırı, Uşak, Ağrı ve Çorum olarak belirlenmiştir.

 

MTA Diri Fay Haritasına Göre Üçüncü Derece Riskli Bölgeler

Üçüncü derece deprem riski taşıyan bölgeler arasında ise Eskişehir, Antalya, Tekirdağ, Edirne, Sinop, İstanbul, Kastamonu, Ordu, Samsun, Giresun, Artvin, Şanlıurfa, Mardin, Kilis, Adana, Gaziantep’in bazı bölgeleri, Kahramanmaraş, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Kayseri, Yozgat, Çorum, Ankara, Konya, Mersin ve Nevşehir yer alıyor.

 

MTA Yenilenmiş Diri Fay Haritasına Göre En Az Riskli Bölgeler

Türkiye Deprem Haritasına göre deprem riskinin en az olduğu dördüncü ve beşinci grupta yer alan iller ise Sinop, Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Kırklareli, Ankara, Edirne, Adana, Nevşehir, Niğde, Aksaray, Konya ve Karaman olarak sıralanmıştır.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN