Kiralarda Yüzde 25 Zam Sınırı Yarın Sona Eriyor

Kira artışında yüzde 25'lik sınır, 1 Temmuz'da sona eriyor. Yeni dönemde kira artışları, TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranına göre belirlenecek. Ev sahipleri, TÜFE sınırını aşamayacak

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Karamürsel Haber Gazetesi - Dursun Ekşioğlu

Kiralarda Yüzde 25 Zam Sınırı Yarın Sona Eriyor

Kira artışında yüzde 25'lik sınır, 1 Temmuz'da sona eriyor. Yeni dönemde kira artışları, TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranına göre belirlenecek. Ev sahipleri, TÜFE sınırını aşamayacak ve zam dönemi temmuz öncesi olan kiracılardan bu yıl için yeni artış talep edemeyecek.

Son iki yıldır kira kontratı yenileme dönemlerinde uygulanan yüzde 25 zam sınırı, 1 Temmuz itibarıyla sona erecek. Uygulamanın sona ermesiyle birlikte, kiralarda yeniden tüketici enflasyonu belirleyici olacak.

Temmuzda Kira Zammı Ne Kadar Olacak?

Yeni dönemde kira artış oranı, on iki aylık ortalama enflasyona göre belirlenecek. Bu çerçevede ev sahipleri ile kiracılar, zam belirleme döneminde 12 aylık ortalama enflasyonu dikkate alacak. Temmuz ayının kira artış oranı, haziran enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla netleşecek. Haziran ayı enflasyon verileri, 3 Temmuz 2024 Çarşamba günü saat 10.00'da açıklanacak.

Haziranda Kira Zam Tavanı Ne Kadardı?

Haziran ayı kira zam tavanı, mayıs enflasyonu ile belirlenmişti. Mayıs ayında 12 aylık ortalama enflasyon yüzde 62,51 olarak açıklandı. Buna göre, kontrat süresi dolan iş yeri sahipleri kiraları için yüzde 62,51 oranında zam yapabildi. Ancak, yüzde 25 zam sınırı halen uygulandığı için bu oran konut kiralarında geçerli olmadı.

Yeni dönemde kiracılar ve ev sahipleri, TÜFE'ye göre belirlenecek kira artış oranlarıyla karşı karşıya kalacak. Temmuz ayı kira artış oranının açıklanmasıyla birlikte, ev sahipleri yasal sınırlar içinde kiralarına zam yapabilecek.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN