BU SESSİZLİK NİYE - İbrahim AKBABA

BU SESSİZLİK NİYE


Yıl 2001. DSP, MHP, ANAP koalisyonu iktidarda. DSP Karamürsel ilçe başkanıyım. Fulacık Muhtarı Mustafa Göktepe ziyaretime geldi.

Karamürsel Orman İşletmesine uğradığını, kışlık odun ihtiyaçları için makta (kesim alanı izni) talebinde bulunduğunu, orman işletme şefinin; artık Fulacık ormanlarının tamamı ile Tahtalı ve Kızderbent ormanlarının bir kısmının Bursa ili İznik ilçesine bağlandığını, bundan böyle makta için İznik'e gidileceğini anlattı.

Çok şaşırdım.

Derhal orman işletme şefine gittim. Evet doğruydu. Fulacık ormanlarının tamamı, Tahtalı ve Kızderbent ormanlarının bir kısmı İznik'e bağlanmıştı. Konuyu kaymakama iletip iletmediğini sorduğumda şef, böyle bir sorumluluğu olmadığını dile getirdi.

Yani görev yaptığı ilçenin haklarını savunması, bu uğurda her türlü girişimi yapması gereken kişi, durumu savsaklamış kimseye haber vermemiş, sessiz kalmıştı. İktidar partisi ilçe başkanı olarak duruma seyirci kalamazdım.

Milletvekilleri ile görüşerek, bakanlık düzeyinde itiraz etmelerini istedim. Bir hafta sonra, Orman Bakanlığından üç orman mühendisi geldi. Beş gün boyunca saha çalışması yaptılar ve giden ormanların tamamı geri geldi.

Siyasi yetkili olsun, kamu görevlisi olsun yetkilerini öncelikle görev ve sorumluluk alanı içerisindeki bölgenin yararına kullanmalıdır. Gelelim günümüze. Aylardır Karamürsel'in gündemindeki en önemli konu Kızderbent'te açılması düşünülen taş ocağı.

Kızderbent'e komşu Bayındır Köyünde 3 adet taş ocağı varken ve kapasitesi yeterliyken, sadece nakliye avantajı ve rant hesapları yapılarak daha yakın diye Kızderbent'in doğasını alt üst etmeye değer mi?

Burada yapılacak doğa katliamı ile hayvancılık, arıcılık ve kuru tarım yapılan alanların heba edilmesine değer mi?

Doğa katliamı bir yana, konunun birde sosyolojik boyutu var. Taş ocağında çıkartılacak malzeme Altınova ile Yalova arasında yapılacak 2 adet baraj için kullanılacak.

Bize ne?

Yalova'nın Karamürsel'i sömürmesi bitmeyecek mi?

Yalova sınırlarında taş mı yok? Hizmeti Yalova alırken, eziyetini ve mağduriyetini Kızderbentli niçin çeksin?

Karamürsel'in çıkarlarını korumak için işbaşına getirilenler, niçin sessizsiniz?

Halk imza topluyor, yüksek sesle haykırıyor: "Kızderbent'te TAŞ OCAĞINA HAYIR" Görevinizi niçin yapmıyorsunuz?

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
08Nis

Mehmet Emin

23Şub

BU SESSİZLİK NİYE

03Mar

Metin Reis