Burhan YILMAZ

Burhan YILMAZ

b.yilmaz@karamursel.tv

KUTSAL MEKANLARIMIZ

Kutsal kelimesi dini bir terimdir. İnancı simgeler, peki kutsal saydığımız mekanlar neresi derseniz; camilerimiz ön plandadır. Neden camiler kutsal, çünkü camii içinde insanların hiçbiri kötülük, yani günah işlemeyi düşünmez. Günahın, sevabın muhakemesini yapar. Günahlarının affını Allahtan ister. Kısacası camiler hakkın, hukukun, insan haklarının insanlarca tescil edildiği, onaylandığı bir mekandır. Bu yüzden kutsal değer taşımaktadır. Camilerin haricinde kutsal mekanlar nerelerdir ? Devletin kurumları, Belediyeler, Kamu kuruluşları da bana göre kutsal mekanlardır. Devlet neden devletin kurumları, insanların canını, malını, hakkını, hukukunu korumak, insan haklarına saygılı olmak için kurulmuşlardır. Yani devlet kurumlarında çalışan insanlar görevlerini bu kurallara uyarak yaparlar. Bu tarifteki görev anlayışında günah işlemek yoktur. Bilakis sevap vardır. Yani görev kutsal niteliğindedir. Camilerimizde hak, hukuk düşüncede muhakeme edilir. Devlet Kurumlarında ise bir fiil hak, hukuk yerine getirilir. İşlem görür.

 

Bu yüzden Devlet daireleri kutsal yerlerdir. Burada çalışan insanlar saygındırlar. Saygın olmak mecburiyetindedirler. Nitekim Devletine güvenen hakkı, hukuku korunan insanlar devletini dolayısıyla çalışanlarını sever. Onlara saygılı davranır. Bu saygı devletten dolayıdır. Ben burada kendime göre bir tarif yaptım. Bu tarifin içinde 3 husus var.

  1. Çalışmak
  2. Hak, hukuka riayet etmek.
  3. İnsan haklarına saygılı olmak.

 

Tablo bu.

 

Devlette çalışan görevli kendini tartsın. Biz vatandaşlarda kendimizi tartalım. Herkes doğru alemde buluşsun, doğruyu yapsın.

 

Geçenlerde Karamürsel gazetesinde okuduğum Kaymakamımız UMREYE gitmiş. Allah kabul etsin. Kaymakamımızın umreye gitmesi beni hiç ilgilendirmez, bu konu Allah ile onun arasındadır. Beni ilgilendiren Kaymakamımızın hakka, hukuka uygun görev yapıyor mu ! böyle bir görev anlayışı var mı ? mahiyetindeki görevlilere aynı hassasiyeti gösteriyor mu? İnsan ayırımı yapıyor mu ? çalışkan mı ? ben bu hususlara bakarım. Çünkü bu hususların artısı, eksisi beni dolayısıyla tüm Karamürsellileri etkiler.

 

İnsanlar devlet tarafından haksızlığa uğratılırsa hakları verilmez ise devlete olan saygı, sevgi azalır. Birlik ve beraberlik bozulur. Bunu yapmaya kimsenin hakkı yoktur ve olmamalıdır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Fahreddin Güler @Adalet ve hukuk anlayışı.

01 Ocak 2017 22:45

Makalenin özü anayasada belirtilen hukuk devleti anlayışının tercümesi niteliğindedir. İnsan hakları konusunda geçmiş devirlerde yapılmış çok adaletsiz uygulamalar vardır. Bu adaletsiz uygulamalar bilhassa muhafazakar kesimi devletin adalet anlayışından koptuğu konusunda ciddi derecede şüpheleri oluşmuştur. Bu şüpheler halen devam etmektedir. Zira devetin organik yapısı hak ve hukuk konularinda suistimallere açıktır.

Son Yazıları Tüm Yazıları

HABEROLDUN.COM SON DAKİKA OKU

CANLI ANLIK HABER AKIŞI

Haber Scripti: Medya İnternet