Prof. Dr.Gülkan, Körfez Geçişi Köprüsü'nün iki yakasından da fay geçiyor.

BURSA'da düzenlenen 3'üncü Köprüler Viyadükler Sempozyumu'nda konuşan Çankaya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakkı Polat Gülkan, Körfez Geçişi Köprüsü’nün iki yakasından da fay hatlarının geçtiğini belirterek,"Bundan sonra köprünün hizmet vereceği süre zarfında hangi depremlerin olacağı tahmin edilmesi, büyük bir önem arz ediyor. Belirli dizayn parametreleri var. İnşallah bu dizayn parametrelerinin doğru olup olmadığının sınanması yakın bir gelecekte meydana gelmez ve bu köprü güvenli bir şekilde hizmet vermeye devam ede" dedi.

Prof. Dr.Gülkan, Körfez Geçişi Köprüsü'nün iki yakasından da fay geçiyor. Karamürsel Haber


Prof.Dr. Gülkan'dan çarpıcı açıklamalar.

BURSA’da düzenlenen 3’üncü Köprüler Viyadükler Sempozyumu’nda konuşan Çankaya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakkı Polat Gülkan, Körfez Geçişi Köprüsü’nün iki yakasından da fay hatlarının geçtiğini belirterek, "Bundan sonra köprünün hizmet vereceği süre zarfında hangi depremlerin olacağı tahmin edilmesi, büyük bir önem arz ediyor. Belirli dizayn parametreleri var. İnşallah bu dizayn parametrelerinin doğru olup olmadığının sınanması yakın bir gelecekte meydana gelmez ve bu köprü güvenli bir şekilde hizmet vermeye devam eder" dedi.
 
TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen 3’üncü Köprüler Viyadükler Sempozyumu’nda ’Köprü Hesabında Dikkate Alınacak Yer Hareketi Kayıtlarının Seçilmesi’ konulu bir sunum yapan Çankaya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakkı Polat Gülkan, Körfez Geçişi Köprüsü’nün iki yakasından da fay hatlarının geçtiğine işaret etti. Derinliği çok fazla olmamakla beraberİzmit Körfezi’nin, temsil ettiği jeolojik ve deprem özellikleri olduğunu söyleyen Prof. Dr. Hakkı Polat Gülkan, şöyle dedi:
 
"Bu da jeologların kuvvetle, sağlam ve inandırıcı bir şekilde ileri sürdükleri gibi Körfez’in hem Güney hem Kuzey tarafında son 10 bin, 20 bin yıl süre zarfında kuvvetli depremler var. Ve depremlere neden olan faylar bu köprünün her iki uçundan da geçiyor. Bundan sonra köprünün hizmet vereceği süre zarfında hangi depremlerin olacağı tahmin edilmesi, bir bakımdan büyük bir önem arz etmek. Belirli dizayn parametreleri var. İnşallah bu dizayn parametrelerinin doğru olup olmadığının sınanması yakın bir gelecekte meydana gelmez ve bu köprü güvenli bir şekilde hizmet vermeye devam eder."
 
Depremlerin çabuk unutulduğunu söyleyen Prof. Dr. Gülkan, 1944 Gerededepremi örneğini verdi. Gülkan, Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın, Gerede’nin tam ortasından geçtiğini ve 1944 yılındaki bu depremle birlikte şehrin büyük tahribat gördüğüne işaret ederek, "O depremde Gerede ortadan ikiye ayrıldı. O tarihten sonra yapılan binaları incelediğimizde Gerede’nin hastanesi, belediyesi, yurdu, lisesi ve bütün devlet binaları bu fayın üstüne yapıldı. MTA’nın haritasında bu fay hatları canlı olarak çizilmiş durumda. Ama ne yazık ki bunlardan yeterince ders almıyoruz" diye konuştu.
 

 

 

Kaynak:Vatan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet
avea fatura ödeme- kredi kartı ile elektrik faturası ödeme elektrik faturası ödeme -TTNET fatura ödeme-kredi kartı ile avea fatura ödeme-Vodafone borç ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme