Kediler in karton kutuları neden sevdiği ortaya çıktı.

Kedilerin karton kutulara aşırı ilgi göstermesinin nedeni ortaya çıktı.

Kediler in karton kutuları neden sevdiği ortaya çıktı. Yaşam

Hollanda'daki Utrecht Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden Claudia Vinke'nin araştırması karton kutuların kedilerin stresini azalttığını gösterdi.

Vinke, bir barınağa yeni bırakılan kedileri 2 gruba ayırdı. İlk grubun bulunduğu odaya karton kutular yerleştirildi. İkinci gruptaki kediler ise bu olanaktan yararlandırılmadı.

Günler sonra karton kutuların bulunduğu odadaki kedilerin daha az stresli olduğu görüldü. Ayrıca bu kedilerin yeni çevreye daha kolay alıştığı ve insanlardan daha az korktuğu belirlendi.

Doğada hayvanların düşmanlarından saklanmak, hayatta kalma şansını artırmak ve ava pusu kurmak için kapalı alanlara ihtiyaç duyduğunu belirten Vinke, karton kutuların kedilerin bu içgüdüsel ihtiyacını karşıladığını vurguladı.

Kedilerin rahat hissedebilmek için ısıya ihtiyaç duyduğunu da belirten Vinke, karton kutuların günün çoğunu uyuyarak geçiren bu hayvanlar için ideal bir "yatak" olduğuna dikkati çekti.

Araştırmanın sonuçları "Applied Animal Behaviour Science" dergisinde yayımlandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet
avea fatura ödeme- kredi kartı ile elektrik faturası ödeme elektrik faturası ödeme -TTNET fatura ödeme-kredi kartı ile avea fatura ödeme-Vodafone borç ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme