Dil Öğrenmek Beynin Mimarisini Bozuyor

Yabancı dil öğrenmenin beynin "mimarisini" değiştirdiği ve ikinci dili öğrenirken, ilk dilin zarar görebileceği söyleniyor.

Dil Öğrenmek Beynin Mimarisini Bozuyor Sağlık

Wired'ın haberine göre ikinci bir dil öğrenmek beynin "mimarisinde" kalıcı değişikliklere yol açıyor. Dil öğrenimi üzerine çalışan psikolog Judith Kroll, iki dil bilen kişilerin, ikinci dili öğrenirken kimi zaman dillerin birleştiği, ancak genellikle olanın diller arasında "rekabet" olduğunu söylüyor.

İkinci dilin öğrenirken, anadilin zarar gördüğünü belirten psikolog, bu zararı kabullenerek ikinci dil öğrenenlerin dil öğrenmede daha başarılı olduğunu ve bu sırada anadillerini kısmen "unutsalar" bile ikinci dili daha kolay öğrendiklerini belirtiyor.

Kroll'a göre ikinci dili öğrendikten sonra ikinci dildeki kelimeleri hatırlamak için verilen çabanın benzeri, anadildeki kelimeleri hatırlamak için de verilmeye başlıyor. Kroll, bir dildeki kelimeleri hatırlamayı beynin "ağırlık kaldırmasına" benzetiyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet
avea fatura ödeme- kredi kartı ile elektrik faturası ödeme elektrik faturası ödeme -TTNET fatura ödeme-kredi kartı ile avea fatura ödeme-Vodafone borç ödeme kredi kartı ile fatura ödeme vodafone fatura ödeme fatura öde ttnet fatura ödeme d-smart fatura ödeme vodafone borç ödeme avea borç ödeme